poniedziałek, 23 lutego 2015

Rodzaje spoin

Dzisiaj trochę wiedzy technicznej z zakresu spawalnictwa. Jeśli kogoś by głęboko interesował temat to odsyłam do książki Pana Dobrzańskiego, tam jest to świetnie wytłumaczone, nie tylko na temat spawania. Co prawda książka z rysunku technicznego ale pokazuje istotę rodzaju i typów spoin oraz charakteryzuje różnice między nimi.

Zacznijmy od podziału. Spoiny możemy dzielić na złączne, nośne i szczelne. Podział ten zależy od tego, do czego owe spoiny są przeznaczone. I tak złączne połączenie stosujemy tam, gdzie połączenie to nie będzie bardzo obciążone, nośne z kolei tam, gdzie spodziewamy się naprawdę dużych obciążeń. Szczelne, jak sama nazwa wskazuje, mają powodować wysoką szczelność owego połączenia.

Spoiny możemy także podzielić ze względu na ich kształt. Tutaj z kolei możemy wyróżnić spoiny pachwinowe, czołowe, punktowe, brzeżne i otworowe. Całkiem sporo. Połączenie spoiną pachwinową stosujemy przy łączeniu np. blach i części, które łączone są ze sobą pod jakimś określonym kątem. Spoiny pachwinowe także ulegają pewnemu podziałowi. Możemy je bowiem podzielić na płaskie, wklęsłe oraz na wypukłe. Połączenie czołowe używa się do łączenia, jak nazwa wskazuje, czołowego, czyli stykowego - na styku dwóch blach, prętów, rur i innych elementów łączonych. Podczas tego spawania wymaga się odpowiedniego przygotowania spawanych ze sobą elementów, a dokładnie ich krawędzi. Podczas tego spawania należy pamiętać, że najlepszym wyjściem jest spawanie części po obu stronach, nie tylko po jednej - dla lepszego i trwalszego oraz bardziej wytrzymałego efektu końcowego.

Spoiny otworowe dzielimy z kolei na liniowe, punktowe oraz na otworowe.

Spoiny mogą być także ciągle i przerywane. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć.


Wady spawania: 
- wymagane są specjalistyczne urządzenia,
- występują problemy ze spawaniem niektórych materiałów,
- potrzebna jest wykwalifikowana załoga,
- podczas spawania powstają dodatkowe naprężenia oraz odkształcenia.

Zalety spawania: 
- metoda jest łatwa,
- spawanie jest szybkie,
- spawanie można w pełni zautomatyzować,
- nie przybywa dużo masy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz